WILLINGTON PLAYERS
Bringing drama to Maidstone since 1946
 
 
Duncan Rand One Act Play Festival - Medway Little Theatre

2017 FOURPLAY - by Diana Raffle, directed by Gloria Endredi
Best Production (First Place)
Best Set

2016 BLIND DATE INCORPORATED - by Gerald P. Murphy, directed by Jan Hooper
Second Runner Up
Best Comedy Award
Best Backstage Team Award

Outstanding Actor in a Supporting Role (Russel Hambleton)
Best Actress in a Minor Role (Juliet Priest)
Merit Certificates were also awarded to:
Matt Dallas
Tony Dunne
Verity Betts

2015 THE PENDLE LEGACY - by Joe Bailey, directed by Joe Bailey & Debi Mason
The Evening Post Cup (Second Runner Up)
Outstanding Actor in a Minor Role (Nigel Pye)
The Tech Team Award (for teamwork on all technical aspects of the production)
Merit Certificates were also awarded to:
Gloria Endredi - for work backstage
Marc Thomas - for lighting
The Willington Players - for special effects

2014 THE FESTIVAL PLAY - written and directed by Joe Bailey
The Evening Post Cup (Second Runner Up)
Best Stage Crew
Best Costume
Outstanding Actress in a Minor Role (Sheila Veitch)
Best Supporting Actress (Stephanie Dawson)
The Phil Hulatt Award for Best Character (Tony Dunne)
Jo Stone Adjudicator's Award (Joe Bailey) - original play with the greatest potential for performance by amateur companies

2013 THE TOMB - written and directed by Joe Bailey
Best Supporting Actor (Matt Dallas)
Best Actor in a Minor Role (Andrew Ashley)
Jo Stone Adjudicator's Award for Integrated Presentation
Nomination for Best Supporting Actor (Richard Pilborough)
Nomination for Best Actor in a Minor Role (Paul Stubley)
Nomination for Best Costume

2012 PHANTOM OF THE ARTS CENTRE - by Geoff Buckingham, directed by Nigel Pye
The Hartley Cup (2nd Finalist)
Outstanding Actor (Mel Paszkowski)
Best Dressed Set
Certificate of Merit (Andrea Sloman)

2011 ALL SHOOK UP   - written and directed by Richard Pilborough
Outstanding Actor in a Minor Role (Tony Dunne)
Merit Certificate Director/Author (Richard Pilborough)
Nominations for Best Comedy and Best Dressed Set
Nomination for Best Character
(Jan Hooper)
Nomination for Outstanding Actress in a Minor Role (Jan Hooper)
Nomination for Outstanding Actor (Joe Bailey)

2010 SHELLS - by Diana Raffle, directed by Sheila Veitch
Outstanding  Actress in a Minor Role (Jools Davidson)
Nomination for Outstanding Actor in a Minor Role (Philip Hemings)

2009 STOP AND RUN - by Diana Raffle, directed by Tony Dunne
Jo Stone Adjudicator's Award for best ensemble playing
Best Comedy
Nominations for Best Original Play and Best Set.

2008 THE ALLOTMENT by Gillian Plowman directed by Caroline Dunk
Award for Best Set (Caroline Dunk)

2007 RANDOM MOMENTS IN A MAY GARDEN by James Saunders directed by Catherine Kenny
Whiffen Cup
for Technical Achievement (Nigel Pye and Jools Davidson)

2006 MUSCLE by Jeannie van Rompaey directed by Caroline Dunk.
The Evening Post Cup
(3rd place overall).
Outstanding Actress in a Supporting
Role
(Nic Grint).
Outstanding Actor in a Minor Role
(Tony Dunne)
Special Award by Adjudicator
(Nigel Pye)

2005 CAMP CONFIDENCE by Diana Raffle directed by Catherine Kenny.
The Evening Post Cup (2nd Runner Up)
The Whiffen Cup for Technical Achievement (Nigel Pye)
Outstanding Actress in a Supporting Role (Andrea Sloman)
Nominations in this category (Jan Hooper, Nic Grint)
Nomination for Outstanding Actress in a Minor Role (Alison Cox)

2004 BLUE SUEDE BLUES by Diana Raffle directed by Trudi Duff.
Whiffen Cup for Technical Achievement (Caroline Dunk).
Outstanding Actress in a Supporting Role (Catherine Kenny).
Nomination for Outstanding Actor in a Minor Role (Paul Ryles)

2003 THE OFFENCE by Diana Raffle directed by Caroline Dunk.
Adjudicator's Cup for Direction (Caroline Dunk).
Best Character Award (Richard Pilborough).
Nomination for Outstanding Actress in a Supporting Role
(Penny Baines).
Nomination for Outstanding Actor in a Supporting Role
(Arthur Ellis).

 

KDA Festival - Hazlitt Theatre, Maidstone

2009 onwards Festival not entered

2008 A MONTH OF SUNDAYS by Bob Larbey directed by Richard Pilborough
Best Actress in a Supporting Role (Debi Mason)
Best Debut
in a Full-Length Play (Tony Dunne)
Best Actor Runner Up (David Sheridan)

2006 LORD ARTHUR SAVILE'S CRIME by Constance Cox directed by David Bicker.
Best Costume (Liz Mountain and Alison Cox). Runner up for Best Actress in a Minor Role (Caroline Dunk).

2005 THE DEEP BLUE SEA by Terence Rattigan directed by Roger Still.
Weald Cup (3rd place overall). Nominations for Best Set (Roger Still) and Best Actor in a Supporting Role (Tony O'Leary)

2004 TEN TIMES TABLE by Alan Ayckbourn directed by Catherine Kenny.
Best Actress in a Minor Role (Marian Baldwin). Nomination for Best Actor in a Supporting Role (Tony O'Leary)


000webhost logo